Kungstak: ”Det känns väldigt viktigt att vi visar upp vad vi gjort tidigare för våra nya presumtiva kunder.”

Kungstak: ”Det känns väldigt viktigt att vi visar upp vad vi gjort tidigare för våra nya presumtiva kunder.”

Kungstak är en renodlad takentreprenör som varit i branschen länge. De jobbar framgångsrikt både mot företag och privatpersoner. I huvudsak jobbar de i Kungsbacka, Göteborg och Mölndal, Borås och Varberg. Ambitionen är att området ska utökas och i samtalet med Sara Gustavsson nämns även Falkenberg och Halmstad. 

solceller-kungstak

Ni har varit kunder i några år nu. Vad är det som gör att ni fortsätter stanna kvar hos Aajoda?

Det jag skulle vilja säga är att det är ett väldigt enkelt, användarvänligt och smidigt verktyg att använda. Det är tydligt vad och hur man ska göra. Både för mig som skapar projekten och även för kunderna som ger sina omdömen. Vidare på hemsidan där aajoda är integrerat ser det snyggt ut och passar in med resten. Vill jag ändra design är det i sin tur enkelt och jag kan forma det som jag vill. Det är framför allt det jag kommer att tänka på varför vi inte söker oss till något annat. Det har aldrig varit några problem.  Vi har inte behövt tänka på något annat verktyg då aajoda uppfyller alla krav vi har.

”Er support är snabb på återkoppla om jag har några enkla frågor. Kommunikationen emellan är väldigt viktig och är den snabb hinner man aldrig fastna i något.

På vilket sätt har din hemsida förändrats efter att du implementerat aajoda?

Jag tycker det funkar väldigt bra. Framför allt att det varit en bra kommunikation från aajodas sida där ni har varit tydliga med att vi kan utforma designen som vi vill. Själva integreringen har fungerat smärtfritt och vi har inte behövt vara speciellt involverade i arbetet. Som jag förstått det av vår byrå har det varit väldigt enkelt att integrera och löpande har det aldrig varit något krångel med uppdateringen. Vi har även bytt hemsida 3 gånger via vår byrå och trots att integreringen sett olika ut varje gång och flytten av samtliga referenser samt ny design fungerat utan problem.

Vilken funktion gillar du mest med aajoda?

När man väl har skapat en aajoda är det väldigt enkelt att gå in och ändra i referensen igen om det skulle vara någonting.  Hela funktionen med att skapa en aajoda är smidig och har få steg. Det går väldigt fort om man har några referenser man behöver lägga upp. Det är inte så tidskrävande.

Har du någon gång glömt bort hur aajoda fungerar eller fastnat i hur man gör?

Nej det vill jag inte påstå. Jag är redan ganska digitaliserad som person och aajoda passar väl in tillsammans med övriga appar och verktyg jag använder. Dels är det ju det men det är också tack vare er support som är snabba på återkoppla om jag har några enkla frågor. Kommunikationen emellan är väldigt viktig och är den snabb hinner man aldrig fastna i något. Samtidigt har ni varit duktiga på att ge tips och trix vilket gör att man blir ännu bättre på att använda verktyget. Det känns som det finns mycket funktioner att använda som man kanske inte alltid tänker på.

”Frekvent uppdatering av kundreferenser visar också att vi är aktiva och att vi befinner oss i ett stort geografiskt område.

Hur sett några konkreta resultat av att använda aajoda?


Trafiken på vår hemsida har ökat.  Jag vet hur jag själv kollar upp företag som jag vill anlita. Kollar upp deras referensprojekt och i vilka geografiska områden de jobbar. Det känns väldigt viktigt att vi visar upp vad vi gjort tidigare för våra nya presumtiva kunder.

Varför tycker du att kundreferenser är viktigt för ditt företag Kungstak?

Vi vill visa i vilka städer vi arbetar och vad människorna där tycker om oss. Genom att löpande publicera nya projekt via aajoda där slutkunden får dela sin kundupplevelse gör det enklare för nya kunder att anlita oss.  Frekvent uppdatering av kundreferenser visar också att vi är aktiva och att vi befinner oss i ett stort geografiskt område. För oss är det viktigt då vi även vill synas i Falkenberg och Halmstad till exempel.

”Jag är inne själv och tittar på referenser när jag handlar på nätet både som privatperson och företagare.

Vad är din egna kundupplevelse med oss på aajoda från första kontakt till slutleverans?

Jag skulle vilja säga att aajoda är ett väldigt bra verktyg som på ett enkelt sätt samlar in alla dina referensprojekt. Användarvänligt och smidigt att använda. I takt med att vi har fått mer referenser så vi även lagt mer fokus på det i våra sociala medier. Det har blivit ett naturligt steg att vi exponerar kundomdömen vi fått in via aajodas verktyg i fler kanaler och med olika design. Vi tror att nya kunder gärna lyssnar in  vad gamla kunder säger om Kungstak innan de själva bestämmer sig för anlita oss. Då räcker det inte med en referenskund på hemsidan utan jag tror det blir mer kraftfullt om man exponeras flera gånger för samma budskap i olika kanaler.

 

Gå in på Kungstak AB hos aajoda. För att se våra referenser, besök Referenser på Kungstak.se och upptäck hur vi på aajoda har integrerat vårt referensverktyg.


Kom igång med referenser!

Oavsett om du är ny inom marknadsföring eller jobbar med det dagligen så kommer Aajodas verktyg för referenser att ta ditt företag ett steg längre fram inom referenser på nolltid.

Testa kostnadsfritt

Kom igång med referenser

Har du inte företagskonto på Aajoda ännu? Då är det dags att skaffa det nu! Starta en kostnadsfri utvärdering:

Skapa ett konto här